ATV320U75N4B
variable speed drive, Altivar Machine ATV320, 7.5kW, 380 to 500V, 3 phases, book
Available for Shipping : 18-May-2026
Altivar Machine ATV320 Variable Speed Drive
  • 7.5kW Power rating.
  • 380 to 500V Voltage range.
  • 3-phase operation.
  • Book format for compact and optimized installation.
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
The Altivar 320 variable speed drive (ATV320U75N4B) is intended for powering both 3-phase synchronous and asynchronous motors. Its compact book-style design makes it easy and space-saving to install in automation cabinets. It supports a rated power of up to 7.5 kW (10 hp) and operates within a voltage range of 380V to 500V AC.