STP Series temperature sensor, STP100-150, pipe, 150mm, TAC Vista And TAC Xenta compatible
Available for Shipping : 25-Jun-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 25-Jun-2026
Product compatibility Vista
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 1.8 kOhm NTC temperature
Net weight 0.107 kg
Location plant room
Ambient air temperature for operation -10-150 °C
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50081-1, EN 50082-2
Mounting support pipe
Range of product STP100
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C