STP Series temperature sensor, STP100-100, pipe, 100mm, TAC Vista And TAC Xenta compatible
Available for Shipping : 18-May-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
IP degree of protection IP65
Device application pipe immersion
Product compatibility Vista
Depth 44 mm
Colour grey and white
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 1.8 kOhm NTC temperature
Net weight 0.104 kg
Location plant room
Ambient air temperature for operation -10-150 °C
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50081-1, EN 50082-2
Mounting support pipe
Range of product STP100
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C