MP130-24F
SpaceLogic MP130 PIBCV Actuator, Floating, Non-Spring Return, 24Vac, 130N, IP42
Available for Shipping : 18-May-2026
  • 3 Wire Floating Control (Increase/Decrease)
  • Compact construction
  • Manual Override
  • Quiet Operation
  • 1.5 m cable
  • Zero Power consumption when in standby
  • For VP228E / VP229E PIBCV Valves
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
The MP130-24F is 3 wire floating actuators used together with SpaceLogic PIBCV (DN1…32) automatic balance and control valves. Typical applications include temperature control on terminal units (fan-coils, chilled ceilings) and small air-handling units. Gap detection stem up position, 3 point version, Force switch-off at stem down position prevents overload of actuator and valve. Maintenance-free lifetime. Power Supply: 24 Vac +1%...-15%. Close of Force: 13 N. Protection code IP42, III safety extra-low voltage protection class. Max. Stroke 5.5 mm. LVD: 26/95/EC.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Product destination pressure independent control valves
Product or component type actuator
Power consumption in VA 1 VA AC
Targeted region Australia., Asia Pacific., Europe
Complementary
Force N 130 N
Material polycarbonate: housing
Stroke running time 24 s
[Us] rated supply voltage 24 V AC
Electrical insulation class class III
Control type automatic reset
Stroke length 5.5-5.5 mm
Force lbf 30 lbf
Actuator linear
Environment
IP degree of protection IP42
Relative humidity 0-80 % RH, non-condensing
Ambient air temperature for storage -40-70 °C
Ambient air temperature for operation 0-55 °C