TeSys; TeSys Deca, Contactor, 3P(3 NO), AC-3/AC-3e, 0 to 440V, 12A, 100-250VAC/DC coil
Available for Shipping : 18-May-2026
  • Ultra low consumption coil for maximized energy efficiency to meet sustainability needs
  • Designed to meet the requirements of industrial and HVAC applications
  • Easier to install and operate with multi-standard screws
  • With IEC60335-1 compliance, improved fire resistance, and dustproof auxiliaries
  • Digital customer experience for technical documents
  • Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 12A/690V AC-3/3e (5.5kW@400V). It provides a low sealed consumption 100-250V AC/DC coil with electronic control, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
[Ie] rated operational current 12 A (at <60 °C) at <= 440 V AC-3e for power circuit, 12 A (at <60 °C) at <= 440 V AC-3 for power circuit, 25 A (at <60 °C) at <= 440 V AC-1 for power circuit
Utilisation category AC-3e, AC-3, AC-1
[Uc] control circuit voltage 100...250 V DC, 100...250 V AC 50/60 Hz
Device short name LC1D
Range TeSys Deca, TeSys
Range of product TeSys Deca
Poles description 3P
Product or component type contactor
Contactor application resistive load, motor control
[Ue] rated operational voltage power circuit: <= 690 V AC 25...400 Hz
Complementary
Compatibility code LC1D
Electrical durability 2.3 Mcycles 11 A AC-3e at Ue <= 440 V, 0.8 Mcycles 25 A AC-1 at Ue <= 440 V, 2.3 Mcycles 11 A AC-3 at Ue <= 440 V
Signalling circuit frequency 25...400 Hz
Associated fuse rating 25 A gG at <= 690 V coordination type 2 for power circuit, 40 A gG at <= 690 V coordination type 1 for power circuit, 10 A gG for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1
Control circuit type AC/DC at 50/60 Hz AC/DC electronic
Protective cover with
[Ui] rated insulation voltage signalling circuit: 690 V conforming to IEC 60947-1, power circuit: 690 V conforming to IEC 60947-4-1
Overvoltage category III
Coil technology built-in bidirectional peak limiting
Inrush power in VA 25-25 VA 50/60 Hz (at 20 °C)
Auxiliary contact composition 1 NO + 1 NC
Average impedance 2.5 mOhm - Ith 25 A 50 Hz for power circuit
Power dissipation per pole 0.36 W AC-3e, 0.36 W AC-3, 1.56 W AC-1
Minimum switching current 5 mA for signalling circuit
Heat dissipation 1.1-1.1 W at 50/60 Hz
[Icw] rated short-time withstand current 210 A 40 °C - 1 s for power circuit, 105 A 40 °C - 10 s for power circuit, 61 A 40 °C - 1 min for power circuit, 30 A 40 °C - 10 min for power circuit, 140 A - 100 ms for signalling circuit, 120 A - 500 ms for signalling circuit, 100 A - 1 s for signalling circuit
Mechanical durability 15 Mcycles
Tightening torque control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver pozidriv No 2, power circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver pozidriv No 2, power circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver Philips No 2, power circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6 mm, control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver Philips No 2, control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6 mm
Minimum switching voltage 17 V for signalling circuit
Operating time 20...90 ms opening, 45...55 ms closing
Irms rated making capacity 250 A DC for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1, 140 A AC for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1, 250 A at 440 V for power circuit conforming to IEC 60947
Rated breaking capacity 250 A at 440 V for power circuit conforming to IEC 60947
Pollution degree 3
[Ith] conventional free air thermal current 25 A (at 60 °C) for power circuit, 10 A (at 60 °C) for signalling circuit
Motor power hp 10 hp at 575/600 V AC 60 Hz for 3 phases motors, 7.5 hp at 460/480 V AC 60 Hz for 3 phases motors, 3 hp at 230/240 V AC 60 Hz for 3 phases motors, 3 hp at 200/208 V AC 60 Hz for 3 phases motors, 2 hp at 230/240 V AC 60 Hz for 1 phase motors, 0.5 hp at 115 V AC 60 Hz for 1 phase motors
Motor power kW 7.5 kW at 660...690 V AC 50 Hz (AC-3e), 7.5 kW at 500 V AC 50 Hz (AC-3e), 5.5 kW at 440 V AC 50 Hz (AC-3e), 5.5 kW at 415 V AC 50 Hz (AC-3e), 5.5 kW at 380...400 V AC 50 Hz (AC-3e), 3 kW at 220...230 V AC 50 Hz (AC-3e), 7.5 kW at 660...690 V AC 50 Hz (AC-3), 7.5 kW at 500 V AC 50 Hz (AC-3), 5.5 kW at 440 V AC 50 Hz (AC-3), 5.5 kW at 415 V AC 50 Hz (AC-3), 5.5 kW at 380...400 V AC 50 Hz (AC-3), 3 kW at 220...230 V AC 50 Hz (AC-3)
Hold-in power consumption in VA 1.6-1.6 VA 50/60 Hz (at 20 °C)
Inrush power in W 18-18 W (at 20 °C)
Maximum operating rate 3600 cyc/h 60 °C
Pole contact composition 3 NO
[Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947
Insulation resistance > 10 MOhm for signalling circuit
Hold-in power consumption in W 1.1-1.1 W at 20 °C
Mounting support plate, rail
Environment
Fire resistance 850 °C conforming to IEC 60695-2-1
Standards IEC 60335-1, CSA C22.2 No 60947-4-1, UL 60947-4-1, EN/IEC 60947-5-1, EN/IEC 60947-4-1
Height 77 mm
Permissible ambient air temperature around the device 60-70 °C with derating, -40-60 °C
Operating altitude 0...3000 m
Net weight 0.373 kg
Product certifications UKCA, LROS (Lloyds register of shipping), DNV-GL, KC, UL, EAC, CSA, CCC
IP degree of protection IP20 front face conforming to IEC 60529
Depth 86 mm
Width 45 mm