Tap off unit, Canalis KS 100A to 1000A, for ComPacT NSX100/160 with extended rotary handle, 160A, 3L+PEN, IP55, RAL9001
Available for Shipping : 03-Sep-2026
  • Busbar trunking system for power distribution from 100A up to 1000A
  • Flexible, scalable, modular and upgradeable system
  • Easy selection process
  • Quick, light and easy mounting solution
  • High protection degree IP55 for all types of buildings
  • Fool proof system avoids unit being installed or removed under load
  • All components are halogen free, no toxic emission of any fumes in case of fire
  • Sustainable by being reusable, recyclable and reduces line losses by 20%
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 03-Sep-2026
Canalis tap-off unit for KT and KS. It's applied to medium power distribution and TN-C earthing system. The operational voltage is from 230VAC 50/60Hz to 690VAC 50/60Hz. The rated operational current is 160A at 35 ℃. Mounting by Plug-in with fixed polarity with white RAL 9001 surface treatment and whose busbar trunking polarity is 3L + PEN. It provided protection for NSX circuit breaker with rotary handle control (circuit breaker to be ordered separately). It provided 1 right opening for FL21 gland plate to tap-off unit disconnection by opening the door. Canalis KS busbar trunking compatibility with plug-in outlets, Canalis KT busbar trunking compatibility with KS type plug-in outlets. It provides IP55 protection which conforming to EN/IEC 60529 standard. IK08 conforms to IEC 62262. It is compliant with both IEC 61439-1 and IEC 61439-6. It is also compliant with Green Premium (RoHS/REACH).
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Colour white (RAL 9001)
Range Canalis
Offer type classic
Protection type circuit breaker: Compact NSX160, circuit breaker: Compact NSX100
Range of product Canalis
Tap-off unit polarity 3L+PEN
Product or component type tap-off unit
[Ie] rated operational current 160-160 A at 35 °C
Range compatibility Canalis KT busbar trunking, Canalis KS busbar trunking
Provided equipment circuit-breaker to be ordered separately
Mounting mode plate with fixed polarity
Complementary
Device application medium power distribution
[Ue] rated operational voltage 500 V depending on protective device, 400 V depending on protective device
Body material metal
Door opening side right
Function available circuit breaker
Control type extended rotary handle
Electrical connection crimp lug - ISO32 70-70 mm² rigid, crimp lug - ISO32 70-70 mm² flexible
Number of openings 1 opening for FL21 gland plate
Standards IEC 61439-1, IEC 61439-6
[Uimp] rated impulse withstand voltage 6.8 kV
Height 310 mm
[Ui] rated insulation voltage 500 V depending on protective device, 400 V depending on protective device
Depth 246 mm
Width 450 mm
Tap-off unit disconnection mode By opening the door
Net weight 9 kg
Door opening size 625.5 mm