Switch disconnector, ComPacT NSX630NA, 4 poles, fixed, thermal current Ith 630A
Available for Shipping : 18-May-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
This ComPacT NSX630NA is a complete 4 poles switch disconnector. It is used to control and isolate electrical distribution circuits. It requires an upstream protection. The operational current is 630A at 415VAC 50/60Hz for AC22A and AC23A utilization categories. The operational voltage is 690VAC 50/60Hz. It comes with a variety of optional functions and accessories common with ComPacT NSX circuit breakers. The dimensions for this 4 poles version are 185mm x 255mm x 110mm. It is compliant with international standards (IEC 60947), CCC, EAC and marine specifications.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Device application distribution
[Uimp] rated impulse withstand voltage 8 kV
[Ie] rated operational current AC-23A: 630 A AC 50/60 Hz 220...690 V, AC-22A: 630 A AC 50/60 Hz 220...690 V
Suitability for isolation yes conforming to EN/IEC 60947-3
[Ui] rated insulation voltage 800 V AC 50/60 Hz
Utilisation category AC-23A, AC-22A
Network type AC
Device short name NSX630NA
[Icw] rated short-time withstand current 2.32 kA during 20 s, 6 kA during 3 s, 6 kA during 1 s
Mounting mode fixed
Control type toggle
Range ComPacT new generation
[Ith] conventional free air thermal current 630 A at 50 °C
Range of product ComPacT NSX400...630 new generation
[Ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz
Poles description 4P
Product name ComPacT NSX new generation
Product or component type switch disconnector
Visible break no
Breaking capacity code NA
Contact position indicator yes
[In] rated current 630 A
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Compatibility code NSX630
Electrical durability AC-23A: 6000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In/2, AC-23A: 3000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In/2, AC-23A: 3000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In, AC-23A: 1500 cycles 690 V AC 50/60 Hz In, AC-22A: 6000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In/2, AC-22A: 3000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In/2, AC-22A: 3000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In, AC-22A: 1500 cycles 690 V AC 50/60 Hz In
Downside connection front
Height 255 mm
Mechanical durability 15000 cycles
Net weight 6.8 kg
Product certifications CCC, EAC, CE
Upside connection front
Connection pitch 45 mm
Depth 110 mm
Width 185 mm
Mounting support backplate
Standards EN/IEC 60947-3, EN/IEC 60947-1
Environment
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Electrical shock protection class class II
Pollution degree 3 conforming to IEC 60664-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C