Available for Shipping : 23-Jun-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 23-Jun-2026
This Harmony XACD22A1241 is a pendant station 1 rocker lever Emergency stop. This yellow control station is double insulated. It is part of the range Harmony XAC pendant control stations for diameter 22mm plastic signaling units.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Device short name XACD
Product or component type pendant control station
Range of product Harmony XAC
Complementary
Rated operational power in W 65 W DC-13 for 1000000 cycles, operating rate <60 cyc/mn at 24 V, load factor = 0.5 (inductive load) conforming to IEC 60947-5-1 appendix C, 48 W DC-13 for 1000000 cycles, operating rate <60 cyc/mn at 48 V, load factor = 0.5 (inductive load) conforming to IEC 60947-5-1 appendix C, 40 W DC-13 for 1000000 cycles, operating rate <60 cyc/mn at 120 V, load factor = 0.5 (inductive load) conforming to IEC 60947-5-1 appendix C
Protective treatment TH
Contact code designation Q600 DC-13, Ue = 600 V, Ie = 0.1 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q600 DC-13, Ue = 250 V, Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, A600 AC-15, Ue = 600 V, Ie = 1.2 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, A600 AC-15, Ue = 240 V, Ie = 3 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A
Enclosure material polypropylene
[Ithe] conventional enclosed thermal current 16 A
Electrical circuit type control circuit
Control button type second direction button 1 NC + 2 NO lower, slow-fast, first direction button 1 NC + 2 NO raise, slow-fast, stop push-button Ø 30 mm 1 NC latching
Operating force 16-16 N
Mechanical durability 3000000 cycles
Control station colour yellow
Mechanical interlocking with mechanical interlocking
Contact operation snap action, staggered
Overvoltage category class II conforming to IEC 61140
Control station composition 1 2-directional button + 1 emergency stop
Ambient air temperature for storage -40-70 °C
[Ui] rated insulation voltage 600 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1
Connections - terminals screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² with or without cable end, screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² with or without cable end
Motor starter type reversing
Control type intuitive
Control station type double insulated
IP degree of protection IP65 conforming to IEC 60529
[Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-1
Product compatibility XEDS1241 for reversing operation, ZB2BE102 for emergency stop
Net weight 0.42 kg
Vibration resistance 15 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
Enclosure type complete ready for use
Shock resistance 70 gn conforming to IEC 60068-2-27
Cable entry rubber sleeve with stepped entry 7-18 mm
Short-circuit protection 10 A fuse protection by cartridge fuse type gG
Maximum resistance across terminals 25 MOhm
Standards UL 508, EN/IEC 60204-32, EN/IEC 60947-5-1, CSA C22.2 No 14
Terminals description ISO n°1 (33-34)NO, (51-52)NC, (13-14)NO, (43-44)NO_CL, (61-62)NC, (23-24)NO_CL
Terminals description ISO n°2 (11-12)NC
Ambient air temperature for operation -25-70 °C