MP130-24T
SpaceLogic MP130 PIBCV Actuator, Two Position, Non-Spring Return, 24Vac, 130N, IP43
Available for Shipping : 30-Jun-2026
  • Two position control
  • Low voltage 24 Vac Power supply
  • Compact construction
  • Manual Override
  • Quiet Operation
  • 1.5 m cable
  • For VP228E / VP229E PIBCV Valves
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 30-Jun-2026
The MP130-24T is 2-point three-wire actuators used with SpaceLogic PIBCV DN 10…32 valves. The actuator can be used with fan coil units, induction units, small reheaters, recoolers and zone applications in which hot/cold water is the controlled medium. The actuator factory default setting is spindle fully retracted. 2 point three-wire actuatr, force switch-off at stel down position prevents overload of actuator and valve, Maintenance-free lifetime. Power Supply: 24 Vac +1%...-15%. Close of Force: 2 N. Protection code IP42. Max. Stroke 5.5 mm. LVD: 26/95/EC.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Product destination pressure independent control valves
Product or component type actuator
Power consumption in VA 1 VA AC
Targeted region Asia Pacific., Australia., Europe
Complementary
Force N 200 N
Material polycarbonate: housing
Stroke running time 12 s
[Us] rated supply voltage 24 V AC
Electrical insulation class class III
Stroke length 5.5-5.5 mm
Force lbf 45 lbf
Actuator linear
Environment
IP degree of protection IP42
Relative humidity 0-80 % RH, non-condensing
Ambient air temperature for storage -40-70 °C
Ambient air temperature for operation 0-55 °C