TeSys, Contactor coil,TeSys Deca,480V AC 60Hz,for contactors D40A-D80A DT60A-DT80A
Available for Shipping : 16-Jun-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 16-Jun-2026
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Device short name LXD3
Product compatibility LC1DT60A...DT80A, LC2D40A...D80A, LC1D40A...D80A
Mechanical durability 6 Mcycles
Maximum operating rate 3600 cyc/h 60 °C
Inductance of closed circuit 33.1 H
Range TeSys
Product or component type contactor coil
Control circuit type AC at 60 Hz
Range of product TeSys Deca
[Uc] control circuit voltage 480 V AC 60 Hz
Average resistance 607 Ohm at 20 °C
Complementary
Heat dissipation 4-5 W at 60 Hz
Hold-in power consumption in VA 15-15 VA 60 Hz cos phi 0.3 (at 20 °C)
Coil technology without built-in suppressor module
Inrush power in VA 160-160 VA 60 Hz cos phi 0.75 (at 20 °C)
Control circuit voltage limits operational: 0.85...1.1 Uc at 60 Hz (at <60 °C), drop-out: 0.3...0.6 Uc at 60 Hz (at <60 °C)
Environment
Net weight 0.07 kg
Ambient air temperature for operation -5-60 °C