current transformer module with voltage output, ComPact NSX400/630, 400A rating, 4 poles
Available for Shipping : 10-Jun-2026
  • Schneider Electric green signature style for the entire ComPacT range
  • Estimated 40% reduction of wiring time for panel builders
  • Experience easier installation thanks to a new ergonomic front-plate design
  • Ergonomic new toggle for easier breaker manual operation
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 10-Jun-2026
This is an additional current transformer module of 400A rating with voltage measurement output for 4 poles ComPact NSX 400/630 devices. This module enables direct connection of a digital measurement device such as a Power Meter PM700 or PM800. The module is installed directly on the downstream circuit breaker power terminals. The current rating is 400A and the operational voltage is 530 VAC 50/60 Hz. The current at the secondary winding is 5A. The power consumption is 2VA. The class accuracy is 0.5. There is a class II insulation level between the front face and the power circuits. The protection degree is IP40.
Main
Device short name CT module and voltage output
Device application control
Poles description 4P
Accuracy class class 0.5
Current transformer ratio 400/5 A
Power consumption in VA 2 VA
Range ComPacT
Product or component type current transformer
[In] rated current 400 A
Range of product ComPact NSX400...630
Complementary
Auxiliary connection terminal cable connector 2.5-2.5 mm²
[Ue] rated operational voltage 530 V