Switch disconnector, ComPacT NSX250NA, 3 poles, fixed, thermal current Ith 250A
Available for Shipping : 21-May-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 21-May-2026
This ComPacT NSX250NA is a complete 3 poles switch disconnector. It is used to control and isolate electrical distribution circuits. It requires an upstream protection. The operational current is 250A at 415VAC 50/60Hz for AC22A and AC23A utilization categories. The operational voltage is 690VAC 50/60Hz. It comes with a variety of optional functions and accessories common with ComPacT NSX circuit breakers. The dimensions for this 3 poles version are 105mm x 161mm x 86mm. It is compliant with international standards (IEC 60947), CCC, EAC and marine specifications.
Main
Device application distribution
[Uimp] rated impulse withstand voltage 8 kV
[Ie] rated operational current DC-23A: 250 A DC 750 V 3 poles in series, DC-22A: 250 A DC 750 V 3 poles in series, DC-23A: 250 A DC 500 V 2 poles in series, DC-23A: 250 A DC 250 V 1 pole, DC-22A: 250 A DC 500 V 2 poles in series, DC-22A: 250 A DC 250 V 1 pole, AC-23A: 250 A AC 50/60 Hz 220...690 V, AC-22A: 250 A AC 50/60 Hz 220...690 V
Suitability for isolation yes conforming to EN/IEC 60947-3
[Ui] rated insulation voltage 800 V AC 50/60 Hz
Utilisation category DC-23A, DC-22A, AC-23A, AC-22A
Network type DC, AC
Device short name NSX250NA
[Icw] rated short-time withstand current 1.35 kA during 20 s, 3.5 kA during 3 s, 3.5 kA during 1 s
Mounting mode fixed
Control type toggle
Range ComPacT new generation
[Ith] conventional free air thermal current 250 A at 50 °C
Range of product ComPacT NSX100...250 new generation
[Ue] rated operational voltage 250 V DC 1 pole, 500 V DC 2 poles in series, 750 V DC 3 poles in series, 690 V AC 50/60 Hz
Poles description 3P
Product name ComPacT NSX new generation
Product or component type switch disconnector
Visible break no
Breaking capacity code NA
Contact position indicator yes
[In] rated current 250 A
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Compatibility code NSX250
Electrical durability DC-23A: 5000 cycles 500 V DC In (2 poles in series), DC-22A: 5000 cycles 500 V DC In (2 poles in series), DC-23A: 10000 cycles 250 V DC In/2 (1 pole), DC-22A: 10000 cycles 250 V DC In/2 (1 pole), AC-23A: 3000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In, AC-22A: 3000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In, AC-23A: 6000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In/2, AC-22A: 6000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In/2, AC-23A: 7500 cycles 440 V AC 50/60 Hz In, AC-22A: 7500 cycles 440 V AC 50/60 Hz In, AC-23A: 15000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In/2, AC-22A: 15000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In/2
Downside connection front
Height 161 mm
Mechanical durability 20000 cycles
Net weight 1.8 kg
Product certifications CCC, EAC, CE
Upside connection front
Connection pitch 35 mm
Depth 86 mm
Width 105 mm
Mounting support backplate
Standards EN/IEC 60947-3, EN/IEC 60947-1
Environment
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Electrical shock protection class class II
Pollution degree 3 conforming to IEC 60664-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C