C10B3TM063
Circuit breaker, ComPacT NSX100B, 25kA/415VAC, 3 poles, TMD trip unit 63A
Available for Shipping : 18-May-2026
  • 25kA at 415VAC.
  • ComPacT NSX100B, 3-pole configuration for effective circuit protection.
  • Thermal-Magnetic (TMD) trip unit for reliable overload and short-circuit protection.
  • 63A for diverse applications.
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
The ComPacT NSX100B (C10B3TM063) is a 3-pole fixed circuit breaker built for high performance and space efficiency. Its breaking capacity (Icu) is rated at 25kA rms at 415VAC 50/60Hz. This makes it suitable for both general and specialized applications. With an operational voltage of up to 690VAC 50/60Hz, it provides protection for a range of applications.
This circuit breaker includes a 63A thermal-magnetic trip unit (TMD). Which provides adjustable thermal overload protection and fixed magnetic protection for added safety and flexibility. Measuring 105mm x 161mm x 86mm, it is compact yet compatible with a range of optional accessories and functions.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Device application distribution
Suitability for isolation yes conforming to EN/IEC 60947-2
Trip unit technology thermal-magnetic
Utilisation category category A
Network type AC
Device short name NSX100B
Breaking capacity code B 25 kA 415 V AC
Breaking capacity 15 kA Icu at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 20 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 25 kA Icu at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 40 kA Icu at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Mounting mode fixed
Control type toggle
Range ComPacT new generation
Protected poles description 3D
Range of product ComPacT NSX100...250 new generation
Trip unit name TM-D
Poles description 3P
Product name ComPacT NSX new generation
Product or component type circuit breaker
Trip unit protection functions LI
[Ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz
[In] rated current 63 A at 40 °C
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
[Uimp] rated impulse withstand voltage 8 kV
Compatibility code NSX100
Trip unit rating 63-63 A at 40 °C
Long time pick-up adjustment type Ir adjustable
Electrical durability 10000 cycles at 690 V In, 20000 cycles at 690 V In/2, 30000 cycles at 440 V In, 50000 cycles at 440 V In/2
Downside connection front
Earth-leakage protection without
Height 161 mm
[Ics] rated service breaking capacity 7 kA at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 20 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 25 kA at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 40 kA at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Ui] rated insulation voltage 800 V AC 50/60 Hz
[tr] long-time delay adjustment range 15-15 s at 6 x Ir, 120-400 s at 1.5 x In
Net weight 2.05 kg
Long time delay adjustment type fixed
Number of slots 5 slot(s)
Power dissipation per pole 8.61 W
Connection pitch 35 mm
Mechanical durability 50000 cycles
Upside connection front
Long time pick-up adjustment range 0.7...1 x In
Protection type I : for short-circuit protection (magnetic), L : for overload protection (thermal)
Depth 86 mm
Width 105 mm
Mounting position flat on the back, horizontal and vertical
Instantaneous pick-up adjustment type Ii fixed
Instantaneous pick-up adjustment range 500 A
Mounting support backplate
Environment
Relative humidity 0-95 %
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Overvoltage category class II
Operating altitude 2000 m...5000 m with derating, 0...2000 m without derating
Electrical shock protection class class II
Product certifications Marine, EAC, CCC
Pollution degree 3 conforming to IEC 60664-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C