MV15B-230 Electric Globe Valve Actuator, 3-Wire Floating, 230Vac, 1500N, Linear, IP55
Available for Shipping : 01-Jul-2026
  • Strong 1500N Linear Globe Valve Actuator
  • Providing a High Close Off Rating
  • 230 Vac 3 Wire Floating Control Signal (Increase/Decrease)
  • Fits to Valves with U bolt brace
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 01-Jul-2026
The MV15B is a powerful 3-point floating actuator for the control of 2-way and 3-way globe valves. The actuator self adjusts to the stroke of whatever valve it is connected to. The U-bolt mounting makes for a very easy and quick installation. A manual override is standard on all models. Supply voltage: 230 Vac +/- 1%. Force: 15 N, IP 55 Protection class. EMC 214/3/EU, LVD 214/35/EU. Conduit connection 3 x M2 screwed.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Force N 1500 N
Hold-in power consumption in VA 12-12 VA AC
Switch function 2 SPDT (optional)
Stroke running time 132 s
IP degree of protection IP40
Relative humidity 0-90 %
Motor type brushless DC motor
Ambient air temperature for storage -10-50 °C
[Us] rated supply voltage 230 V AC
Electrical insulation class class II
Product destination globe valve
Control type automatic reset
Product or component type actuator
Power consumption in VA 12 VA AC
Transformer rated power in VA 15 VA
Targeted region Australia., Asia Pacific., Europe
Stroke length 9-52 mm
Force lbf 337 lbf
Actuator linear
Ambient air temperature for operation -15-50 °C
Power loss return non-spring return
Actuator model MV15B
Control signal floating
Stroke auto calibration True
Conduit connection 2 x 20 mm conduit hole