STD Series temperature sensor, STD500-250, duct, 250 mm, Continuum compatible
Available for Shipping : 26-May-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 26-May-2026
SpaceLogic STD500 series are duct temperature sensors. It is intended for air duct mounting.
Device application duct
Product compatibility Continuum
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 10 kOhm NTC temperature
Net weight 0.126 kg
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50081-1, EN 50082-2
Mounting support duct
Range of product STD500
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.2 °C