STD Series temperature sensor, STD100-150, duct, 150 mm, TAC Vista and TAC Xenta compatible
Available for Shipping : 18-May-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
SpaceLogic STD 100 duct temperature sensor. STD 100 is intended for air duct mounting.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
IP degree of protection IP65
Device application duct
Product compatibility Vista
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 1.8 kOhm NTC temperature
Net weight 0.12 kg
Location plant room
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50082-2, EN 50081-1
Mounting support duct
Range of product STD100
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C